Facebook’ta ‘kafa kesme’ videoları artık serbest

images

Sosyal medya devi Facebook, çok tartışılacak bir karar aldı. Daha önce kanlı ‘kafa kesme görüntülerini’ yasaklayan site, bu görüntüleri yüklemenin bundan sonra serbest olduğunu açıkladı.

suriye-azaz-el-nusra-korkunc-infazlar-kafa-kesme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook, kısa bir süre önce yasakladığı kafa kesme içerikli video görüntülerine sessiz sedasız yeniden yer vermeye başladı.

 

BBC’nin dün yer verdiği haberin ardından açıklama yapan Facebook, ‘kafa kesme eylemi içeren video ve fotoğrafların, kullanıcılar tarafından kutlama değil ama kınama amaçlı konması halinde yasaklanmayacağını’ açıkladı.

 

Şirketten yapılan açıklamada, “Facebook, uzun süredir kullanıcıların tecrübelerini paylaştıkları bir ortam oldu. Özellikle insan hakları ihlalleri, terör eylemleri ve diğer şiddet olaylarıyla bağlantılı olayla paylaşımlarda öne çıktı” denildi.

 

Açıklamanın devamında, “Kullanıcılar, şiddet eylemlerine ait videoları kınama amaçlı paylaşıyor. Eğer bu görüntüler kutlanıyor veya paylaşımları teşvik ediliyor olsaydı, başka türlü davranırdık” ifadesi kullanıldı.

 

Sosyal ağ, kullanıcıların paylaştığı ve görecekleri içerikleri kontrol etmeleri için de yeni mekanizmalar konulacağını belirtti. Bunlar arasında, görüntülere bakılmadan önce belirecek uyarılar yer alıyor.

 

 

Kaynak: Radikal

Related posts

Top