Vanlı depremzedeler için üç çocuk şartı mı aranıyor?

van

vanVan depremi sonrası yerleştirildikleri konteyner kentten atılmak istenen yurttaşlara yardım için Valilik, “üç çocuk sahibi olma” koşulu koydu. Açlık grevinde 30 günü geride bırakan depremzedelerin sözcüsü Ali Ahi’yle konteyner kentteki son durumu Sol Portal’dan Yalçın Şahin konuştu.

 

110 ailenin kaldığı Anadolu Konteyner Kenti’nden atılmak istenen Vanlı depremzedeler konuştu. Valiliğin yardım için en az üç çocuk şartını koyduğu depremzdeler, 30 gündür dönüşümlü olarak açlık grevini sürdürüyor. Depremzedelerin sözcüsü Ali Ahi yaşadıklarını anlattı.

 

Talepleriniz neler?

Öncelikle şunu belirteyim: Açlık grevi sürecinde bazı sendikalar ve dernekler bizimle yani depremzedeyle Valilik arasında arabulucu olmak istedi. Valilik bu teklifleri de kabul etmedi. Biz, kalıcı konut ve depremzedelere iş verilmesini istiyoruz. Kalıcı konut sözü garanti altına alınana kadar, -ki önümüz kış- konteynerlere elektirik verilmesi koşuluyla konteyner kentlerde kalmaya devam edeceğiz.

 

Valiliğin size bir önerisi oldu mu?

Van Valiliği yeşil kartlı depremzedelere altı aylık kira yardımı vermeyi önerdi. Öte yandan, dul kadınlara 1+1 ev verilecekti ama o da koşullarla bağlandı. Valiliğin yardım koşulu, dul kadınların 3 çocuğu ve o 3 üç çocuktan birinin engelli olması. Depremzede bir kadın, Valiliğin yardım kriterine uysa da evin kalıcı sahibi olamıyor çünkü o depremzede sigortalı bir işe girdiğinde 1+1 ev elinden alınacakmış. Bu önerileri kabul etmiyoruz. Anayasal hakkımız olan kalıcı konut istiyoruz, iş istiyoruz.

 

 

‘Elektrikler kesilince ilaçlarımız bozuldu’

Deprem sonrasında evi yıkılan İbrahim Hakkı Ceylan, bir süre ailesiyle beraber akrabalarının bahçesine kurdukları çadırda yaşadı. KOAH hastası olan ve aylardır konteyner kentte kalan Ceylan’la şunları söyledi:

 

Konteyner kentin koşulları hastalığınızı nasıl etkiledi?

Orta derecede olan hastalığım, konteyner kent koşullarıyla birlikte daha da ağırlaştırdı.Bu sürede bir de kalp spazmı geçirdim.Stent takıldı.Uyku apnesi şikayetim de başladı. Bipap cihazı verdiler tedavim için. 38 gündür elektrikler kesili olduğu için cihazı kullanamıyorum.

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Hiçbir geliri olmayan aileler var, bu insanlara yardım edilsin. Barınacak yer verilsin. Günümüz Türkiyesi 110 aileye bakabilecek güçtedir, aciz değildir. Yüzbinlerce Suriyeliye bakabilen bir ülkemiz var, bize de baksınlar,bizimle de ilgilensinler.

 

Kaynak: Sol Portal

Related posts

Top