Başbakan’dan hala çıt yok, oğlu ses etti..

bils

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bayramdan bu yana herhangi bir açıklama yapmıyor, basının karşısına çıkmıyor. Nerede olduğu da bilinmiyor. Rahatsız olduğu iddaları da kesinkes yalanlandı. Mısır’daki olaylar konusunda Başbakan’dan bir açıklama beklenirken tepki oğlu Bilal Erdoğan’dan geldi. Erdoğan Twitter’dan Mısır’da yaşananlar konusunda iki ingilizce tweet attı.  Mısır’daki müdahaleye ilişkin Erdoğan, “Western civilization is built on the blood and suffering of the “other. That’s clearly why that civilization is so comfortable watching the blood and suffering of the “other” in Egypt today.” tweetlerini attı.

“Batı medeniyeti kan ve ötekilere acı çektirme üzerine kurulmuştur. Bu yüzden bugün de Mısır’da dökülen kanı ve ötekinin acı çekmesini refah içinde izleyebiliyor.”

bill

 

Bu arada devlet erkanı da Mısır’ı kınıyor, lanetliyor. Ama bir teki darbeyi yaptıran ABD’ye laf EDEMİYOR!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’ın içinden çıkılmaz bir kaosa sürüklenmesinden endişe duyduğunu belirtirken, bugün yaşananları kabul edilemez olarak değerlendirdi.

Gül, tüm tarafların bir araya gelip aklı selim içinde mantık yoluyla Mısır’ı düzlüğe çıkarmaları gerektiğini ifade etti ve ekledi:

“Mısır’da olup bitenler, sadece Mısır’ı, Arap dünyasını değil, bütün İslam dünyasını ilgilendirecek ve etkileyecek bir gelişme gösterir. O bakımdan herkesin aklı selimle hareket etmesinin zamanı çoktan gelmiştir. Yapılacak ilk iş, seçilmiş Cumhurbaşkanının ve arkadaşlarının serbest bırakılması ondan sonra herkesin katılacağı şeffaf ve düzgün seçimlerin yapılmasıdır.”

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada ise yaşananlar katliam olarak değerlendirilirken uluslararası topluluk göreve çağrıldı.

Mısır’da güvenlik güçlerinin sivil barışçıl göstericilere yönelik kanlı müdahalesinin ülkenin demokrasiye dönüşü ümitlerine darbe vurduğunun belirtildiği Başbakanlık açıklamasında şu ifadelere de yer verildi:

“Bu müdahale, mevcut yönetimin bütün tarafların katılımıyla demokrasiye geçiş sağlanması konusunda nasıl bir tavır içinde olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu durumu, kardeş Mısır  halkının barış ve huzuru için son derece endişe verici buluyoruz.

“Mısır’daki geçici yönetimi kendi halkına karşı kanlı eylemlerde bulunmaya son vermeye, 30 Haziran 2013 tarihinden bu yana yaşanan katliamları gerçekleştirenler hakkında inandırıcı ve şeffaf adli soruşturma yürütmeye, başta Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasi tutukluları serbest bırakmaya ve gerçek ve kapsayıcı bir siyasi geçiş süreci başlatmaya davet ediyoruz.”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Mısır’da demokratik tepkilerini gösteren kitlelere yapılan müdahaleleri kabul edilemez bulduklarını ve Kahire yönetiminin bu müdahalelere son vermesini beklediklerini dile getirdi ve ekledi:

“Bugün doğru yerde durmayanlar yarın kimseye demokrasi dersi veremezler.”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelikise “AKP olarak başta BM olmak üzere etkili ve yetkili tüm uluslararası kuruluşları ve camiaları, Mısır’daki bu insanlık dramını sona erdirmek için acilen müdahil olmaya davet ediyoruz” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de katliamı şiddetle kınadığını belirterek, “Sağduyunun ve sükunetin bir an evvel gerçekleşmesini diliyorum. Artık Müslüman halklar üzerinde emperyalist oyunların oynanmasına son verilmelidir. Akan kan ve vahşet karşısında medeni dünya bir şey yapacaksa, uluslararası kuruluşlar gayret içinde olacaksa tam zamanıdır” dedi

 

Related posts

Top